فهرست بستن

بوم های جاذب آلودگی نفتی و روغنی

بوم جاذب

بوم های جاذب آلودگی نفتی و روغنی

دانلود کامل مقاله

عکس های مرتبط

چکیده مقاله تشک های جاذب :

نشت نفت در دریا از کشتی ها، چاهها نفتی،تاسیسات ساحلی و ..خسارات زیست محیطی و اقتصادی فراوانی به دنبال دارد. نتایج مطالعات در مورد در مورد سرنوشت آلودگی نفتی دریاها و روند خودپالایی دریا نشان می دهد مواد  سبک نفتی تبخیر شده ومواد آروماتیک تا حدی به صورت محلول در می آیند و ترکیبات سنگین به صورت  گلوله های نفتی (Tarball)  به ساحل آمده یا در بستر دریا ته نشین می گردد و سایر ترکیبات به صورت ذرات معلق در آب دریا مخلوط می شوند. به این ترتیب سمیت نفت با گذشت زمان و تغییرات فیزیکی و شیمیایی اعمال شده بر آن کاهش می یابد. مقدار کمی از این ترکیبات به وسیله باکتریها و سایر موجودات شکسته می شود (biodegradation ) وجود دارد.

مواد نفتی از منابع مختلفی وارد آب می گردد و بیشترین منابع آلودگی مربوط به چاه های نفتی و دکلها و سکوهای بهره برداری نفت می باشد از جمله حوادث مربوط به چاه های نفتی حادثه نوروز و ایکس تاک را میتوان نام برد.

آلودگی نفتی در دریا ها در جوامع گیاهی و جانوری و اکوسیستم دریا ها اثرات مخربی را می گذارد و در این میان بیشترین آسیب به ماهیان دریاهای آلوده به نفت وارد آمده که بر اقتصاد آسیب می رساند .عوامل بسیاری در میزان خسارات ناشی از نفت وجود دارد از جمله آنها مقدار مواد نفتی، نوع نفت و شرایط آب و هوایی ، کدورت و فصل می باشد.

با توجه به اهمیت حفظ اکوسیستم های آبی کشور و سلامت پروتئین دریایی و اقتصاد لازم است در کاهش آلودگی دریاها خصوصا آلودگی نفتی کوشا باشیم . که برای واکنش در برابر لکه نفتی سه قسمت کلی محدود کردن پاکسازی و برداشت لکه ی نفتی وجود دارد که با بکاربردن این سه راه حل گام بزرگی در پاکسازی دریاهای آلوده به نفت برداشته میشود.

در این میان محصولاتی مثل بوم های جاذب آلودگی نفتی و روغنی و دیگر محصولات جاذب نفتی و روغنی بسیار کاربردی می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ArabicEnglishPersian